2


2011

 

Atlas

Městská knihovna v Praze - knihovna Stodůlky

Stodůlky23. listopadu 2010 byla po dvouleté rekonstrukci znovuotevřena knihovna Stodůlky v prostorách kulturního domu Mlejn v pražských Stodůlkách. Knihovna tady není žádným nováčkem. Před uzavřením sloužila svým čtenářům a uživatelům 20 let. Prošla dlouhou cestu, na které byla zautomatizovaná a stala se tak součástí automatizované sítě Městské knihovny v Praze.

Podívejme se trochu na její historii.

Knihovna Stodůlky byla poprvé otevřena 19. září 1988. Od začátku sídlí v budově kulturního domu Mlejn, který projektoval Ing. arch. Martin Kotík. Budova kulturního domu stojí v nejstarší části sídlištního komplexu Jihozápadní Město, na sídlišti Stodůlky, které hraničí s původní obcí Stodůlky. Kulturní dům spolu s knihovnou vytvářely od počátku příjemné kulturní prostředí v uniformní sídlištní zástavbě. Ve světě kultury byl Mlejn brzy známým pojmem.

StodůlkyKromě klasických knihovnických a informačních služeb v knihovně také probíhala řada kulturních projektů, na které se bude po rekonstrukci navazovat (např. dětská literární soutěž Staň se spisovatelem, ve spolupráci s Místní částí Praha 13). Knihovna od počátku hojně spolupracovala se základními školami a mateřskými školkami z okolí, kterým připravovala řadu informačních lekcí, literárních besed i setkávání se spisovateli, ilustrátory či redaktory nakladatelství pro děti a mládež. Děti také rády navštěvovaly divadelní představení, která dramatizovala literární předlohy.

Po automatizaci knihovna v roce 2007 začala připravovat informační lekce také pro seniory, kteří tak byli schopni lépe zvládat nové informační technologie a tak využívat řadu nových služeb (internet, OPAC), které Městská knihovna v Praze svým čtenářům nabízí.

Na konci roku 2008 byla knihovna uzavřena a do zcela vyklizených prostor nastoupila stavební firma a začala rekonstrukce. Byla financovaná Místní částí Praha 13, spolufinancovaná z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost. Stavbu realizoval Vltavín Holding, stavební podnik s.r.o.

Pracovníci knihovny měli možnost v roce 2010 rekonstruované prostory vidět ještě před dokončením a nová dispozice knihovny se jim velmi líbila. Velká, prosklená hala půjčovny zajišťuje dostatek přirozeného světla, návštěvníky zve široký a prosklený vchod s bezbariérovým přístupem. Rekonstrukce objektu zajistila i dostatečně velké parkoviště, vedle vchodu do knihovny jsou i stojany pro jízdní kola. Velkou výhodou knihovny je i blízkost stanice autobusů MHD a nepříliš vzdálené stanice metra Luka a Stodůlky. Při řešení návrhů vnitřních dispozic a vybavení Městská knihovna v Praze úzce spolupracovala s Ing. Josefem Marešem a Ing. arch. Hynkem Novákem. Vybavení knihovny zajišťovala firma TECHO. Při celkovém řešení interiéru se autoři projektu inspirovali názvem kulturního domu. Regály tvoří lopatky větrného mlýnu. Interiér knihovny působí příjemným dojmem. Díky veselé žluté barvě ani kovové regály nepůsobí chladně a odtažitě. Žlutá barva bočnic a půd regálů je doplněna šedobílými policemi a šedými nosiči časopisů. Pocit útulnosti v návštěvnících vyvolají také pohodlná křesla a povalovadla, kde je možno se začíst a zasnít. Celkové náklady na interiér byly 1.400 tisíc Kč.

Stodůlecká knihovna je, i po rekonstrukci, klasickou malou knihovnou rodinného typu, patřící do automatizované sítě MKP. Podle hierarchického členění MKP patří knihovna Stodůlky mezi knihovny doplňkové. Své služby realizuje na ploše 360 m2. Čtenáře a návštěvníky obsluhují 3 knihovnice.

Ve výpůjční hale najdeme regály s dospělou beletrií, klidná místa ke studiu v blízkosti naučné literatury, svůj kout s knížkami si najdou také děti. Mohou si knížky číst, prohlížet, ale mohou si tu také nerušeně hrát v dětském stanu s hračkami, které tu na ně čekají, posadit se na mumínkovské židličky a třeba něco hezkého nakreslit.

Knihovna nabízí široké spektrum služeb. Čtenáři a uživatelé tu najdou kromě knih také 15 titulů časopisů - např. Týden, Reflex, Květy, Domov, Čtyřlístek, Země světa. Z dalších tipů dokumentů knihovna nabízí mapy, CD s mluveným slovem, bezplatný přístup na internet, mohou si tu přečíst denní tisk, studovat, využívat on-line služeb sítě (rezervace, blokace z dalších poboček, možnosti e-knihovny.). Pro uživatele internetu jsou k dispozici nejen 4 pevné stanice s internetem a elektronickým katalogem OPAC, ale mohou také využít služby WIFI a internet si spustit na svém počítači.

Velký důraz se ve stodůlecké knihovně opět klade na kulturní a vzdělávací pořady. Pro oblíbené dopolední školní programy připravují knihovníci informační lekce, literární besedy nebo setkávání se spisovateli (např. spisovatelka Petra Braunová). Odpolední aktivity jsou zaměřeny na nenáročné a zábavné trávení volného času.

U všech akcí je kladen důraz na propojení s knihou, dětským příběhem a fantazií. Klub knihovny U Mumínků pořádá výtvarné dílničky, pravidelná čtení z dětských knížek. Od září do června budou vyhlašovány a vyhodnocovány tematické soutěže.

Cílem všech těchto aktivit je prohloubit zájem dětí o čtení, knihu i knihovnu a tím zvyšovat jejich čtenářskou a informační gramotnost.

Knihovna také spolupracuje s dalšími kulturními a společenskými institucemi v Praze 13, základní uměleckou školou (např. Masopust), kulturním odborem Místní části Praha 13 (soutěž Staň se spisovatelem) či seniorskými kluby. Knihovna tak plní také komunitní roli.

Knihovníci budou opět k dispozici starším spoluobčanům při zvládání nástrah internetu a OPACu. Cílem je zvyšování informační gramotnosti našich čtenářů a uživatelů, aby mohli využívat služeb knihovny v celé šíři.

Pro západněji položenou pobočku Stodůlky se ale objevuje i další nová role. Při západním okraji "starého" sídliště Stodůlky začala největší bytová investiční akce posledních 20 let - výstavba tzv. "Západního Města". Lze tedy očekávat, že pobočka Stodůlky se stane i knihovnou pro tuto novou část Prahy 13.

Romana Friessová, PhDr. Jana Alexová

RSS
    SKIP