2


2011

 

Kampaně, ankety, soutěže atd.

OKNA

Jako prolog říjnové mezinárodní vědecké konference u příležitosti 100. výročí narození a 35. výročí úmrtí Václava Čtvrtka se v Jičíně konala ve dnech 7. - 8. dubna 2011 celostátní soutěžní přehlídka zajímavých a originálních knihovnických pořadů/besed o V. Čtvrtkovi a jeho díle. Přehlídka, z níž by měla vzniknout postupně tradiční akce, nese název OKNA (O KNihovnických Aktivitách). Název je symbolický a měl by otevírat okna nových možností v práci s literaturou a dětským čtenářem. Nultým ročníkem byla tedy zahájena tradice každoročních obdobných přehlídek, které budou věnovány významným spisovatelům, literárním dílům, žánrům atd. Soutěžní přehlídku zorganizoval Klub dětských knihoven SKIP s cílem prezentovat a ocenit nejlepší programy/besedy pro děti a mládež v knihovnách, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny.

Přehlídka proběhla v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně, jíž patří velký dík za perfektní profesionální a obětavou práci, stejně jako regionální organizaci SKIP Východní Čechy za veškerou podporu.

Práci soutěžících hodnotila pětičlenná mezinárodní porota: Iveta Novotná (předsedkyně východočeského klubka KDK, pracovnice Městské knihovny v Chrudimi a vítězka obdobné soutěžní přehlídky ve slovenském Prešově), Gabriela Futová (slovenská spisovatelka a pracovnice Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešově), Martin Hak (herec, vypravěč), Šárka Horáková (pedagožka) a Lenka Václavíková Antošová (předsedkyně KDK SKIP a ředitelka Knihovny města Hradce Králové).

Soutěžily: Markéta Poživilová z Knihovny města Hradce Králové (Podivuhodné vyprávění bývalého piráta Kolíska); Lenka Ťoupalová a Eva Zikmundová z Knihovny města Plzně (Podivuhodné vyprávění bývalého piráta Kolíska), Markéta Dubnová z Knihovny města Hradce Králové (Čáry máry na zdi), Eva Kordová z Městské knihovny Antonína Marka v Turnově (Kouzelný mlýnek pohádek Václava Čtvrtka), Lenka Macháčková z Městské knihovny Nová Paka (Kolotoč do Afriky aneb Putování za dobrodružstvím světem laskavé fantazie i realitou všedního dne), Hana Procházková z Knihovny Karla Hynka Máchy v Litoměřicích (Vodnické povídání), Stanislava Najmanová z Městské knihovny Hořice (Pohádkový svět Václava Čtvrtka) a Marie Davidová z Městské knihovny Nová Včelnice (Povídání s motýlem Emanuelem).

Po dvoudenním klání, v němž napjaté a nervózní knihovnice předváděly svůj pořad s jičínskými dětmi (které pro ně byly zcela neznámé a na každou besedu dorazily pět minut před začátkem), před diváky a laskavou, leč přísnou porotou, převzala cenu diváků z rukou starosty Jičína Ing. Martina Puše novopacká knihovnice Lenka Macháčková a hlavní cenu přehlídky hořická knihovnice Stanislava Najmanová.

Finančně akci podpořily Ministerstvo kultury ČR a partner SKIP - Skanska. Vítězné pořady budou prezentovány na výše zmíněné mezinárodní konferenci.

Na šest desítek diváků (včetně studentů pedagogických škol) bylo s přehlídkou velmi spokojeno. KDK doufá, že v příštím roce bude zájem o přehlídku přinejmenším stejně velký a výsledky stejně inspirativní.

Bližší informace o přehlídce i s texty soutěžních pořadů jsou k dispozici na webové stránce KDK:

Fotografie z přehlídky si lze prohlédnout na:

Zlata Houšková

RSS
    SKIP