2


2011

 

Kampaně, ankety, soutěže atd.

Anketa SUK aneb Jsou u nás i děti, které čtou

Již po devatenácté se sešli 13. dubna v Památníku národního písemnictví na Strahově spisovatelé, ilustrátoři a nakladatelé se zástupci dětských čtenářů z celé republiky, aby ocenili nejúspěšnější knížky pro děti vydané v roce 2010. Celá akce se jmenuje SUK - Čteme všichni a v jejím rámci se udělují anketní ceny dětí, ceny knihovníků Klubu dětských knihoven SKIP a Cena Noci s Andersenem. Zvláštní postavení má cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy Za přínos k rozvoji dětského čtenářství , kterou ministr uděluje na doporučení poroty učitelů českého jazyka pouze prvním vydáním nových českých titulů. Jejím posláním je upozornit pedagogickou veřejnost na nové tituly, vhodné i pro výuku. Poslední tři roky je anketa jedním z modulů resortního projektu Podpora čtenářské gramotnosti, na který přispívá MŠMT. Akci pořádá Ústav pro informace ve vzdělávání - Národní pedagogická knihovna Komenského.

SUK

V poslední době se vyrojilo různých anket a žebříčků knih pro děti víc, přesto výsledky ankety SUK - Čteme všichni výrazně liší od všech ostatních v několika aspektech. Především jde o počet respondentů ankety, kterých je každoročně minimálně tři tisíce. Jde o žáky základních škol z celé republiky, což je poměrně vypovídající vzorek.(Letos odpovídalo více než 4500 dětí.) Další zvláštností je skladba respondentů. Jsou to čtenáři, tedy děti, které jsou zvyklé pravidelně číst, sledují i novinky v oblasti literatury pro děti a jsou schopné i do určité míry posuzovat jejich kvalitu.

 V anketě se tak pravidelně objevují tituly, které v jiných čtenářských anketách nenajdete. Výsledky ankety ovlivňuje také ta skutečnost, že většina respondentů je pravidelnými čtenáři dětských oddělení veřejných knihoven, kde se velmi často účastní besed se spisovateli. Své hlasy tak často odevzdávají titulům spisovatelů, jejichž besedy navštívili.

A jak vypadal letošní SUK? Sešli se zde špičkoví autoři literatury pro děti, namátkou Petra Braunová, Jan Svěrák, Renáta Štulcová, Miloš Kratochvíl se špičkovými ilustrátory Renátou Fučíkovou, Tomášem Řízkem nebo Evou Sýkorovou-Pekárkovou. Mezi oceněnými nakladatelstvími byl například Albatros, Mladá fronta nebo Práh. Nejúspěšnější knížkou pro děti se stala Ema a kouzelná kniha Petry Braunové s ilustracemi Tomáše Řízka. Umístila se na prvním místě jak v anketě dětí, tak v anketě knihovníků. Není divu. Petra Braunová na sebe prozradila, že o tomto svém titulu besedovala za rok s více než 15000 dětmi v celé republice.

Dětští čtenáři přijeli do Památníku z jedenácti měst celé republiky, nejvzdálenější až z moravsko-slovenského pomezí. Na závěr uspořádali autoři pro děti velkou autogramiádu. Úplné výsledky najdete na www.npkk-cz.

A na co jsem zapomněla? Možná, že ne každý ví, proč SUK. Na památku zakladatele české teorie literatury pro děti a iniciátora vzniku první vědecké knihovny spisů pro mládež, Františka Václava Suka. A ještě: Velký dík patří všem knihovnicím z Klubu dětských knihoven, které s námi na anketě od počátku spolupracují.

Ivana Hutařová

RSS
    SKIP