2


2011

 

Kampaně, ankety, soutěže atd.

Čtenář roku 2011 aneb Kolik knih lze přečíst za rok?

BMCSvaz knihovníků a informačních pracovníků ČR se rozhodl v rámci Března - měsíce čtenářů v letošním roce založit novou tradici - oceňování našich nejlepších čtenářů na celostátní úrovni s názvem Čtenář roku. Vyzvali jsme knihovny, aby se zapojily do akce, kdy vyberou a ocení svého nejlepšího čtenáře. Základním kritériem pro výběr Čtenáře roku byl počet výpůjček knih za rok 2010, jak byl vykázán ve výpůjčním systému. Byli jsme si vědomi, že toto kritérium může mít celou řadu úskalí. Proto jsme doporučili, aby si každá knihovna vedle tohoto základního kvantitativního kritéria zvolila podle své potřeby ještě další hlediska (počet návštěv knihovny v uplynulém roce, zapojení čtenáře do aktivit knihovny, vztah čtenáře ke knihovně atd.).

Knihovny, které se rozhodly k naší nové aktivitě připojit, se hlásily k akci prostřednictvím elektronického formuláře do konce měsíce února. Další zájemci po tomto termínu již nebyli akceptováni. Ty knihovny, které vybraly svého nejlepšího čtenáře, předaly v období od 1. do 15.3.2011 slavnostním způsobem ocenění Čtenáře roku, tj. uspořádaly nebo využily dostatečně prestižní akci, například za přítomnosti starosty, členů zastupitelstva, dalších významných představitelů obce apod. Slavnostní předání medializovaly v místních i regionálních médiích a využily je i k propagaci knihovny. Samozřejmou podmínkou bylo, aby vybraný čtenář s oceněním a eventuální veřejnou prezentací také souhlasil. SKIP ve spolupráci s firmou Skanska tyto aktivity podporoval a medializoval. V rámci jednotlivých krajů byli v polovině března vybráni Čtenáři roku daných regionů a byly jim předány šeky na nákup knih v hodnotě 2 000 Kč. Soutěž byla určena pouze pro obecní, městské a krajské knihovny a ze soutěže byli vyloučeni všichni zaměstnanci veřejných knihoven ČR. SKIP na základě sdělených údajů z jednotlivých krajů vybral na konci měsíce března celostátního vítěze Čtenáře roku, který obdržel šeky na nákup knih ve výši 3 000 Kč.

Královna čtenářů MilevskoV kraji Hlavní město Praha se k akci přidaly pouze 4 veřejné knihovny (Radotín, Kbely, Praha-Běchovice a Řepy). Průměrný počet přečtených knih u nejlepších čtenářů byl 194 knih a čtenářka z Radotína Ivana Mervartová přečetla v roce 2010 279 knih. V Jihočeském kraji se k akci přihlásilo 7 knihoven (Nové Hrady, Mirovice, Protivín, Týn nad Vltavou, Třeboň, Nová Včelnice a Brloh). Nejlepší jihočeští čtenáři přečtou ročně průměrně 304 knih a vítězná čtenářka z Týna nad Vltavou Kristýna Trampotová zvládla 559 knih. Celkem 4 knihovny se zapojily v Jihomoravském kraji (Veselí nad Moravou, Hustopeče, Boskovice a Brumovice). Jihomoravští nejlepší čtenáři přečtou v průměru 520 knih, ale vítězná čtenářka z Hustopečí Dagmar Černá, která byla vyhlášena celostátní vítězkou Čtenáře roku 2011, zvládne ročně 849 knih! V Karlovarském regionu se zapojily pouze 2 knihovny v Ostrově a Bochově. Bochovských 312 přečtených knih překonala čtenářka z Ostrova Růžena Ambrožová s 393 přečtenými knihami. Východočeský region spojil 2 kraje - Královéhradecký (s 3 přihlášenými knihovnami z Mokré, Opočna a Žacléře) a Pardubický kraj (s 5 přihlášenými knihovnami z Litomyšle, Moravské Třebové, Jevíčka, Jaroměřic a Pardubic). Nejlepší východočeští čtenáři přečetli průměrně 255 knih. Vítězem se stal čtenář z Pardubic Milan Bukovský s 634 přečtenými knihami. Celkem 7 knihoven se přihlásilo do soutěže z Libereckého kraje (Rokytnice nad Jizerou, Semily, Břevniště, Turnov, Česká Lípa, Rychnov u Jablonce nad Nisou a Doksy). Průměrně přečetli nejlepší čtenáři celkem 232 knih a nejlepším čtenářem regionu se stala čtenářka z České Lípy Světla Půčková s 537 knihami.

Moravskoslezský kraj se připojil 6 knihovnami (Vřesina, Hrabyně, Bolatice, Vendryně, Ostrava a Třinec). V tomto regionu nejlepší čtenáři průměrně přečtou 148 knih a vítězný čtenář z Bolatic Josef Šenkypl přečetl 308 knih. Stejný počet přihlášených knihoven se zapojil v Olomouckém kraji (Rapotín, Bohuňovice, Olomouc, Jeseník, Lipník nad Bečvou a Radslavice). Vítězem v kraji se stal olomoucký čtenář Petr Šimeček s 497 knihami a další nejlepší čtenáři kraje přečetli průměrně 302 knih. Plzeňský kraj zabodoval čtyřmi knihovnami (Janovice nad Úhlavou, Milínov, Domažlice a Horažďovice) a nejlepší domažlický čtenář Ladislav Lešický zvládnul v roce 2010 254 knih. Další nejlepší čtenáři přečetli průměrně 185 knih. Středočeský kraj se připojil s 9 knihovnami k této celostátní akci (Kolín, Zásmuky, Chrást, Miskovice, Dobříš, Velvary, Beroun, Pustověty a Zákolany). Středočeští čtenáři, tedy ti nejlepší, přečetli v roce 2010 průměrně 242 knih. Kolínská čtenářka Božena Slouková ovšem přečetla úctyhodných 679 knih. Ústecký kraj zapojil 11 knihoven (Štětí, Ústí nad Labem, Postoloprty, Jiříkov, Louny, Litoměřice, Řepčice, Kostomlaty pod Milešovkou, Žatec, Most a Chabařovice). Vítězná čtenářka z Ústí nad Labem Anna Jermanová přečetla celkem 655 knih a další nejlepší čtenáři přečetli průměrně 271 knih.. Z Vysočiny se přihlásilo 9 knihoven (Chotěboř, Třešť, Havlíčkův Brod, Ždírec nad Doubravou, Velká Bíteš, Kamenice nad Lipou, Pelhřimov, Třebíč a Ledeč nad Sázavou), Nejlepší čtenáři z Vysočiny přečetli loni průměrně 407 knih. Čtenářkou kraje Vysočina byla vyhlášena chotěbořská čtenářka Hedvika Jirásková, která přečetla 868 knih!!! Tuto dámu jsme chtěli pozvat 10. dubna na předávání celostátního čtenáře roku do Stavovského divadla v Praze, ale paní Jirásková ze soukromých důvodů odmítla do Prahy přijet a cenu převzít. Tudíž byla vyhlášena a oceněna druhá nejlepší čtenářka Česka slečna Dagmar Černá. Zlínský kraj se zapojil sedmi knihovnami (Rajnochovice, Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Valašská Bystřice, Horní Bečva a Valašské Meziříčí). Zlínští čtenáři - ti nejlepší - přečetli průměrně 402 knih. Vítězný čtenář ze Vsetína Lubomír Orság přečetl loni 488 knih.

Uvítali bychom, kdyby více knihoven v budoucnu pravidelně každý rok oceňovalo své nejlepší čtenáře a našlo svého "Čtenáře roku" a předpokládáme, že pro rok 2012 zvolíme jiné kritérium nežli kvantitativní! Cílem této aktivity je přece posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají!

Roman Giebisch

 

RSS
    SKIP