2


2011

 

Kampaně, ankety, soutěže atd.

Kamarádka knihovna

Soutěž o nejlepší veřejnou knihovnu pro děti "Kamarádka knihovna", kterou pořádá Klub dětských knihoven SKIP, vstupuje do svého finále na jaře 2011 již potřetí. Jen pro připomenutí - dosavadními nositelkami titulu jsou: Městská knihovna Tišnov a Městská knihovna Sedlčany. Kdo se k nim připojí za rok 2010, není zatím ještě jasné.

Do soutěže se přihlásilo téměř obligátních 100 knihoven (přesněji 101), rekordní však byl tentokrát jejich úbytek. Zatímco distribuce vysvědčení mezi děti se zúčastnily všechny přihlášené knihovny, postupně z nejrůznějších důvodů do konečné fáze soutěže postoupilo jen 88. Nejkurióznějším důvodem odstoupení bylo, že někdo v knihovně ukradl všechna vyplněná vysvědčení dětí.

Dětem bylo celkem distribuováno 30 000 vysvědčení, vyplněných se vrátilo 17 000. Jde v každém případě o skvělou zpětnou vazbu, se kterou některé ze soutěžících knihoven umí výborně pracovat. Nejvíce vysvědčení získala od dětí ve městě Městská knihovna v Uherském Brodě - přesně 902. Výborných bylo také 645 vysvědčení z Hradce Králové, 463 z Pelhřimova, 453 z Kroměříže, 446 z Mostu či 445 z Nové Paky. Děti dostávaly za odměnu papírový model biblioboxu Herbie, kterou na trh v ČR uvádí generální partner soutěže, firma 3M. Děti se mohly grafickým návrhem svého modelu zapojit do další soutěže. Tuto možnost využily pouze děti z cca 20 knihoven. Sešlo se kolem 100 návrhů, z nichž porota vybrala 3 vítězné. Oceněny byly především nápady, které je možné graficky dále zpracovat a využít k výzdobě skutečného biblioboxu; ten bude hlavní cenou pro vítěznou knihovnu. Nejvíce návrhů přišlo z Knihovny Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem.

Vítězné návrhy jsou z Kardašovy Řečice, Holic a... po autorovi třetího návrhu se zatím pátrá, protože na něm chybí jeho podpis, takže identifikace je trochu problém. Na dětské vítěze čeká odměna od firmy 3M.

Do finále soutěže postoupilo 10 knihoven, které získaly v celkovém bodování více než 30 bodů. Za vyzdvihnutí stojí ale i některé knihovny, které dosáhly skvělých výsledků jen v některých parametrech. Především je to Knihovna u Mokřinky v Mokrém, kde všechny děti z obce jsou registrovanými čtenáři. Stoprocentním členstvím dětí v knihovně se může chlubit opravdu pouze tato (nejmenší) soutěžící knihovna! Vynikající je však 75% dětských čtenářů ze všech dětí v obci Valašské Klobouky nebo přes 60% dětí v Dobříši, přes 54% v Lounech a téměř 29% v Hradci Králové. I když to není pravidlem, platí samozřejmě, že čím větší město, tím menší % dětí je čtenáři knihovny, takže téměř třetina hradeckých dětí je vynikající výsledek. Nejvstřícnější provozní dobu dětem nabízí samozřejmě Městská knihovna v Praze (51 hodin týdně), ale 42 hodin v Třemošnici nebo přes 40 hodin v Postoloprtech je určitě obdivuhodných a mnoho větších knihoven by si z těchto dvou, v poměrně malých místech, mohlo vzít příklad. V počtu výpůjček na jednoho čtenáře kraluje suverénně se 100 knížek zlínská Knihovna F. Bartoše, ale i 72 na pobočce příbramské Knihovny J. Drdy nebo téměř 70 knih v Přelouči jsou skvělé čtenářské výsledky. Nejvíce knih svým dětským čtenářům v loňském roce nakoupila Městská knihovna v Praze, ale v porovnání s jejími cca 18 000 svazky si špatně nevede ani Knihovna města Plzně (5552) nebo Městská knihovna v Mostě (2153) či Lounech (1696) a v poměru k velikosti obce také např. Chlumec nad Cidlinou (342) či Nová Včelnice (222). Pomineme-li více než 200 počítačů s internetem, které jsou dětem k dispozici v Praze, k zahození není ani 45 PC v Plzni, 18 ve Dvoře Králové nad Labem, 11 ve Štětí nebo 7 (včetně dvou notebooků) v Nové Včelnici. A akce, které knihovny pro děti připravují? Někdy jde o čísla téměř neuvěřitelná: kromě Prahy, kde je samozřejmě situace zcela odlišná (3527 akcí) je to 1511 akcí v Plzni(!), 790 v Hradci Králové, 687 v Havířově, 517 v Šumperku, 264 ve Dvoře Králové, 238 v Dobříši či 210 v Nové Roli, obdivuhodných je ale i 76 v Nové Včelnici či 37 v Bystrém. V některých knihovnách tak mají děti opravdu o program a zábavu bohatě postaráno. Pro úplnost 9 soutěžících knihoven není členem KDK, takže v tomto parametru ztratily (zbytečně) alespoň jeden bod.

Nejslabším článkem v řetězu pozitiv jsou stále webové stránky pro děti. Pochvalu (i když ne bez výhrad) si zaslouží Nová Paka, Nová Včelnice, Rtyně v Podkrkonoší, Šumperk, Písek, Hradec Králové; vrcholem je samozřejmě K4U pražské MKP, i když jde o samozřejmě o stránky pro starší děti a mládež. Je třeba si připomenout, že webové stránky dosud nejsou plnohodnotné kritérium, hodnotí se jen u cca 30 knihoven, které se bodově dostaly nejvýše ve všech ostatních parametrech.

Nu, a kdo tedy zaútočí letos na vítězné pozice? Jsou to: knihovny ve Dvoře Králové nad Labem, Dobříši, Hradci Králové, Chrudimi, Lounech, Nové Pace, Nové Včelnici, Plzni, Praze a Uherském Hradišti. Porota rozhodne v květnu, vyhlášení vítězů proběhne 1. června.

Zlata Houšková

 

 

RSS
    SKIP