BULLETIN
SKIP

Stránky se neaktualizují, živá verze viz http://bulletin.skipcr.cz/bulletin/Bulletin.htm

4
2009

Aktuální číslo Archiv Obsah

VŠE - Jindřichův Hradec

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Děti (ne)čtou

Klub dětských knihovenUž 15 let (pokračování)

V roce 2009 se KDK pustil do dalšího velkého projektu - putovní výstavy loutek V. Klimtové "Potulná pohádková země". Zorganizovat několik výstavních tras včetně jedné zahraniční - slovenské, přesuny loutek, doprovodné besedy a pořady, to vše není jednoduchá práce. A  přece putovní výstava potěšila už tisíce dětí v desítkách knihoven a její cesta po republice zdaleka nekončí!

Jednou ze stěžejních aktivit KDK je soutěž o nejlepší knihovnu pro děti Kamarádka knihovna. Druhý ročník byl slavnostně uzavřen 3. listopadu 2009. Soutěž probíhá ve dvouletém cyklu, v každém ročníku se jí účastnilo přes 100 knihoven, jimž vystavilo "vysvědčení" kolem 17000, resp. 18000 dětí. V prvním ročníku získala titul Městská knihovna Tišnov (2006), druhou Kamarádkou knihovnou (2008) se stala Městská knihovna Sedlčany. Nejen vítězky, ale i ostatní finalistky soutěže získávají díky generálnímu partnerovi - firmě 3M - i díky SKIP hodnotné ceny. Soutěž zároveň propaguje veřejné knihovny a jejich práci s dětmi; nepochybný dopad má i v některých obcích a městech, pokud jde o rekonstrukce a vybavování oddělení pro děti. Záštitu nad projektem má Ministerstvo kultury ČR, odbornou garanci Národní knihovna ČR, slavnostní ceremoniál v Knihovně Jiřího Mahena v Brně letos kromě generálního partnera podpořila také firma LANius, někteří nakladatelé a další organizace.

Mnoho zajímavých projektů, jak již bylo zmíněno, vzniká v regionálních organizacích (klubkách) KDK, ty nejúspěšnější, nejzajímavější přebírají další regiony. Např. projekt Škola naruby klubka Moravskoslezského a Olomouckého kraje: klubko vydalo "žákovské knížky", do nichž děti známkují a podpisem stvrzují, zda a jak jim rodiče/prarodiče/starší sourozenci v konkrétní den četli. Projekt je příspěvkem knihoven ke kampani Celé Česko čte dětem (motto: "Čteme dětem alespoň 20 minut denně") a propaguje každodenní hlasité předčítání. Možnost známkovat vlastní rodiče, resp. "dospěláky" vůbec je pro děti velmi atraktivní. Nad "žákovskými knížkami" se např. v Městské knihovně v Havířově konají "třídní schůzky", kde děti, rodiče a knihovnice vážně i nevážně probírají problematiku čtenářství. Projekt se ze severu Moravy rozšířil do desítek dalších knihoven. Navazuje na něj i zcela nový projekt Cesty za knihou (oba zmíněné projekty jsou autorským dílem Dany Kochové z Havířova). Ten probíhá v těsné spolupráci s pedagogy, kteří oceňovali již Školu naruby. V hodinách čtení mají děti povoleno tiché čtení - každý z jiné knihy, vybrané podle vlastního zájmu ve spolupráci s knihovnicí. O přečtené knize dítě referuje učiteli, který rozhoduje, zda udělí razítko do Čtenářského pasu a tím i povolení "k cestě" za další knihou. Na konci roku jsou pak oceněni nejen největší čtenáři, ale také "skokani roku" = děti, které udělaly ve čtení největší pokrok. Projekt je vynikající ukázkou podpory dětského čtenářství, jež probíhá ve spolupráci knihovny a školy. Učitelé konstatují zlepšení čtenářských kompetencí, zvýšení zájmu o četbu i pozitivnější atmosféru v hodinách. Z dalších zajímavých regionálních projektů KDK: Hry bez hranic, Poznej svou rodnou hroudu, Odkaz Jaroslava Foglara, Smějeme se s knihovnou, Malovaná pohádka, Fantastické dny s fantasy literaturou...

Obrovské množství aktivit realizují samozřejmě jednotlivé "děckařky" ve svých knihovnách - vydaly by na několik tlustých knih. O těchto aktivitách se v rámci KDK a konference "Andersen" vzájemně informují, posílají si scénáře, zkušenosti, soutěžní otázky, texty, fotodokumentaci apod. Materiály jsou poskytovány nezištně a dále pak využívány ostatními, stávají se inspiračním zdrojem pro vznik jiných modifikovaných akcí. Za všechny připomínám Čtenářskou ligu Městské knihovny v Sedlčanech (celoroční čtenářská soutěž s přísnými pravidly a bodování m jako ve fotbalové lize. Čtenáři průběžně získávají pozitivní i trestné body, které jsou vpisovány do "ligové tabulky". Každý tak může neustále sledovat výsledky své i ostatních, zlepšovat výkony a usilovat o postup do finále. O Ligu je mezi (zejména staršími) dětmi velký zájem. Vítěz je odměněn na konci ligové sezóny (školního roku) věcnou cenou a definitivní závěr Ligy se odehrává pravidelně na počátku nového školního roku na sedlčanském stadionu: Je to fotbalový zápas mezi "ligovými" čtenáři a mužstvem spisovatelů, ilustrátorů a redaktorů. Zápas zároveň otevírá další ročník Ligy. Nejde ani tak o to, kdo zvítězí a získá velký dort v podobě fotbalového hřiště, protože ten nakonec snědí všichni společně, ale především o společné setkání autorů a čtenářů, spoustu legrace, autogramiádu a prodej knížek), ale také plzeňský Knihofon, šumperskou Mojí knihu, Večerníčky na kamenech v Rožnově pod Radhoštěm, Hradišťské sluníčko, chrudimskou akci Pomáháme pohádkou, královéhradeckou Pitvu knihy a mnoha dalších úžasných projektů.

KDK se vždy s velkým nasazením zapojuje i do dalších aktivit SKIP, jako je Týden knihovenVelké říjnové společné čtení, březnový Týden čtení, Den pro dětskou knihu ad. Když v roce 2004 vyhlásil SKIP anketu Moje kniha, v níž hledal nejoblíbenější knihu českého národa, bylo mezi 93 000 hlasujících čtenářů velké procento dětí, jak dokazuje tehdejší vítězství cyklu o Harry Potterovi. S dětmi pracovaly a jejich hlasy získávaly právě aktivní děckařky. A zcela obdobné to bylo v letošním roce, kdy byl SKIP osloven Českou televizí se žádostí, aby se knihovny staly partnerem televizního projektu Kniha mého srdce; také letos byla práce knihovnic s dětmi nad anketou skvělá. Vzájemné předávání zkušeností, informace, tipy na dobré aktivity a postupy, to vše se diskutovalo po celý půlrok v konferenci "Andersen".

Dokončení příště

Zlata Houšková


Obsah

 

SKIP