BULLETIN
SKIP

Stránky se neaktualizují, živá verze viz http://bulletin.skipcr.cz/bulletin/Bulletin.htm

2
2009

Aktuální číslo Archiv Obsah

Pohled do haly NTK (foto L. Kalivoda

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Co nového ve SKIP?

V regionech

STŘEDNÍ ČECHY

Dělej, v co věříš, a věř v to, co děláš. Vše ostatní je plýtvání energií.

Toto motto se mi vybavilo při osobní rekapitulaci dvou knihovnických setkání.

První proběhlo ve dnech 15.-16.5.2009 v Dobříši. Bylo to setkání Středočeského klubka dětských knihoven SKIP pod záštitou naší předsedkyně, jinak ředitelky nymburské knihovny, Heleny Liptákové a Kateřiny Pechové z dobříšské knihovny. Toto setkání bylo, jak jinak, přátelské a inspirující. První částí byla výměna zkušeností, co, kdo, kdy, a jak dětem dokázat, že kniha otvírá brány do světa fantazie a poznání.

Druhá část byla jako vždy poznávací. Okouzlila nás noční romantická prohlídka dobříšského zámku. Někde vysoko nad námi jsme jen tušily všechny ty větší či menší postavy spisovatelů, které tady žily.Pěší výlet do Staré Hutě, kde působil Karel Čapek, ve mně zanechal velké dojmy, především díky zasvěcenému výkladu paní Boháčkové, průvodkyni Památníku Karla Čapka na Strži. Její vyprávění mne vrátilo do doby, kdy tento velikán české literatury prožíval své lidské boje a psal svá nejzásadnější díla Matku, Bílou nemoc či Válku s mloky.Cítila jsem, jak jde po schodech Ferdinand Peroutka, velký Čapkův přítel, či jak se dívá do zrcadla jeho žena Olga. A tak dobříšským knihovnicím díky za pohostinnost a přejeme jim v brzké době nové sídlo pro knihovnu. Zaslouží si to jak ony, tak i čtenáři.

Moje druhé setkání se odehrálo týden po té na Hrabalově Kersku. Byl to již 11.ročník. Přijela jsem poprvé, ač jsem se každý rok chystala.Nenalézám slov, a proto děkuji všem, kteří za tím stojí, nedokázala bych vyjmenovat všechny. Děkuji za kulturnost, profesionalitu, ale přeci lidovost, kterou bylo všude cítit. Ale protože jsem knihovnice musím jednu spolupořádající instituci jmenovat. A to nymburskou knihovnu v čele s její první dámou.

Heleno, rozhodla jsi se předat žezlo předsedkyně středočeského klubka někomu dalšímu, jak sama říkáš, nabitému jinými nápady, energií i ideály. Pro mne zůstáváš renesančním člověkem, v této často nekulturní době. Díky za nás za všechny!

Helena Hošková, Knihovna města Mladá Boleslav

Nové Klubko na Příbramsku

V průběhu loňského roku se nám namotalo v příbramském okrese nové klubíčko dětských knihoven. Zamotaly se do něj bez jedné všechny profesionální knihovny. Letos v březnu se sešly knihovnice na druhé schůzce, aby připravily program a zvolily si předsedkyni. Společným projektem byla odsouhlasena soutěž "osobnosti našeho kraje. 1. kolo soutěže bude vědomostní, doplněné výtvarnými pracemi a  proběhne do konce června 2009, 2. kolo bude vědomostní, výtvarné i literární a bude uzavřeno do konce roku 2009. Tato regionální soutěž bude přihlášena do projetu Kde končí svět a její vítěz bude nahlášen jako rytíř.

Další schůzka byla naplánována na květen 2009 u Ivy Hutařové v NPKK v Praze a následující dvoudenní na podzim 2009 v Sedlčanech. Knihovnice projevily zájem o setkání se spisovateli, dramatické dílny a burzy nápadů.

Předsedkyní Regionálního klubka Příbramsko byla zvolena Kateřina Pechová z Měk Dobříš.

Kateřina PechováNaděžda Čížková

Zájezd po knihovnách okresu Příbram

Letos pokračoval středočeský SKIP v tradici exkurzí po knihovnách jednotlivých okresů Středočeského kraje návštěvou Příbramska. Zájezdy po knihovnách jsou nejoblíbenější a nejnavštěvovanější aktivitou naší organizace, která nemá přirozené centrum. Je to v posledních letech pro knihovníky jedna z mála možností, jak porovnat přímo v terénu svou práci a podmínky s kolegy, nechat se inspirovat drobnými detaily a nápady a zároveň možností během zájezdů navázet osobní kontakty.

Účastníci zájezdu navštívili knihovny v Dobříši, Chrašticích, Březnici a v Rožmitále. Každá z knihoven se vyznačovala nějakou specialitou. V Dobříši mají velmi propracovaný systém práce s dětmi. Knihovna sídlí na sportovním stadionu, ale připravuje spolu s radnicí projekt na své nové umístění. Chraštická je knihovnou s dobrovolnou knihovnicí a sídlí v komplexu mateřské a  základní školy. Je to knihovna s mnohaletou tradicí, jejíž knihovnice, nyní učitelka v důchodu, zde působí již přes 30 let. Knihovna v Březnici plní zároveň funkci turistického informačního centra, organizačně je součástí příspěvkové organizace Městské kulturní zařízení. Už šest let působí v moderním domě přímo na náměstí. Její prostory jsou vzdušné, světlé a velmi příjemné. Pořádají se zde i výstavy a koncerty. Její oddělení pro děti je umístěno v základní škole a slouží i jako školní klub. Učitelé si pochvalují možnosti lekcí knihovnicko-bibliografické přípravy přímo ve školní budově. Děti využívají k návštěvám knihovny i přestávky, dojíždějící zde tráví volné chvíle ráno po příjezdu svého autobusu nebo odpoledne před jeho odjezdem Potřebám školy vyhovuje i výpůjční doba denně v pracovní dny od 7.00 do 15.30. Třešničkou na dortu zájezdu byla městská knihovna v Rožmitále pod Třemšínem, která je od roku 2006 součástí Centra celoživotního vzdělávání s knihovnou manželů Tomanových. Centrum vzniklo na základě úspěšného projektu do strukturálních fondů EU. Sídlí v přestavěné budově, která přímo navazuje na městský úřad v čele náměstí. Některé prostory jsou tak využívány jak úřadem, tak i knihovnou.

Naděžda Čížková

Obsah

 

SKIP