DĚTI (NE)ČTOU
Projekt celé Česko čte dětem a co s ním
Určitě si všichni přejeme, aby z našich dětí vyrostli moudří, dobří a šťastní lidé. Otázka však je, jak na to? Odpověď možná najdeme v projektu paní Katrušákové Celé Česko čte dětem (www.celeceskoctedetem.cz), kterému vévodí heslo "Čtěme dětem 20 minut denně každý den!"
Na rozdíl od jiných projektů není tento zaměřen jen na děti, ale i na rodiče a další dospělé. A nejsou to jen ti z nejbližšího okolí dítěte. Projekt již oslovil řadu známých osobností, např. Michala Horáčka, Josefa Jařaba, manžele Ebenovy, Michala Viewegha, Danielu Fischerovou, Olbrama Zoubka či Emmu Srncovou, která je i autorkou loga celé kampaně.
Stranou však nezůstaly ani knihovny. Při různých příležitostech zvou p.Katrušákovou mezi sebe, aby o projektu informovala i ty méně zasvěcené, některé knihovny se již zapojily přímo. Jde například o vyvěšování plakátů v knihovnách, ve školkách, školách a nabídku seznamů doporučených knih (např. knihovny v Raškovicích, Šumperku, Petřvaldě, Havířově, Českém Těšíně), někde k propagaci využívají pasování prvňáčků (MěK Orlová). Knihovnice v Mostech u Jablunkova a v Opavě čtou dětem ze školních družin, mateřských nebo základních škol a následně si o knížkách povídají. Ve Vřesině dokonce předčítají žáci 5. tříd, a to jednou týdně v místní mateřské školce. Malým dětem tam čtou pohádku před spaním. Paní knihovnice také pro ně jednou měsíčně nějakou pohádku nakopíruje a rodiče ji musí svým dětem doma přečíst. Děti pak k pohádce namalují obrázky. Ty jsou vystaveny v knihovně, aby si je každý mohl prohlédnout. Ale tím to nekončí. Děti musí pohádku umět vyprávět nebo zahrát jako divadlo, za což dostávají drobné dárky.
Je toho hodně, co dělají knihovny pro propagaci projektu i samotného dětského čtenářství. (Omlouvám se těm, které jsem nejmenovala.) Stále je však dost těch, které zatím zůstávají stranou. A tak jsme v našem Klubu dětských knihoven severní Moravy přemýšlely, jak získat i tyto knihovny, co uděláme, aby se jich do projektu zapojilo co nejvíc. Oslovila jsem proto všechny naše členky (bohužel knihovníky zatím nemáme), aby se nad tím zamyslely a poslaly mi své návrhy, nápady, dosavadní zkušenosti apod. Množství odpovědí mi opět potvrdilo to, že jsou v našem klubku samé šikovné knihovnice, na které je spolehnutí a které vždy pomohou. Inspirována jejich e-maily a možná ještě trochu pod vlivem soutěže Kamarádka knihovna mě doslova "nakopl" e-mail Jitky Sopperové ze Šumperka, která napsala ". co třeba zavést rodičům čtenářské deníčky, jako mají prvňáčci.?" A v hlavě mi bleskl nápad, jak na to. Připravíme takovou školu naopak! Svolala jsem své nepostradatelné pomocnice, "mé pravé ruce" Danu Zipserovou z MěKČeský Těšín a Růženu Hulenovou z KMO, za SKIP10 přišla Jana Galášová a společně jsme rozvíjely a dotvářely myšlenku, až bylo dílo hotovo. A co jsme vymyslely? Zde je výsledek našeho snažení, pro větší přehlednost rozepsán do jednotlivých bodů.
-
Akce začne v březnu 2008 - k Měsíci knihy a skončí v listopadu 2008
-
Její propagace proběhne v MŠ, školách, v knihovnách (i dospělých odd.), v tisku ... dle možností knihoven. K tomuto účelu budou vytištěny letáčky, které přihlášené knihovny dostanou.
-
Klub dětských knihoven severní Moravy ve spolupráci se SKIP10 zajistí "šňůru" známých osobností, které budou jezdit po knihovnách. Na besedách s nimi se bude rovněž propagovat tento projekt.
-
Ve všech knihovnách, které se zapojí, budou zájemcům rozdávány "čtenářské deníčky". Do těch budou dospělí (rodiče, prarodiče, tetičky, strýčkové, sourozenci atd.) zapisovat datum, název knihy, ze které četli a čas, tj. jak dlouho četli.
Děti jim to pak podepíšou, že to je pravda!!!!
-
Na zadní straně deníčku bude místo pro poznámky. Ty budou děti psát svým rodičům či jiným dospělým v případě, že jim např. v určitý den nechtěli číst, nebo četli málo....apod. Mohou tam ale psát také pochvaly, když se jim bude něco líbit.
-
V deníčku budou také volné stránky, kde si děti nakreslí obrázky ke knihám, ze kterých jim rodiče nebo jiní dospělí četli, mohou tam napsat i své dojmy.
-
Pravidelně (asi co čtvrt roku) se budou konat "třídní schůzky", na kterých se budou "hodnotit" dospělí, kolik toho přečetli, jednotlivé rodiny mohou představit a doporučit knihy, které se jim líbily, knihovnice upozorní na novinky v knihovně apod.
-
V pololetí a na konci roku budou děti psát rodičům vysvědčení. Na závěr soutěže pak knihovna může vybrat nejlepšího dospěláka či rodinu a předat jim nějakou cenu. Může se domluvit i s městem/obcí a předat veřejně na nějaké významné události daného města/obce.
-
Samozřejmě mohou probíhat i jiné aktivity, které si připraví knihovny samy dle svých možností.
-
Vše (kromě cen) bude hrazeno z grantu, který připraví Klub dětských knihoven severní Moravy a SKIP10, za finančního přispění sdružení Celé Česko čte dětem.
-
Deníčky, vysvědčení apod. budou navrženy nějakým výtvarníkem, aby byly pro děti přitažlivé.
Mohlo by se zdát, že je vše vymyšleno a můžeme začít s přípravami. Chybí nám však název! A zde prosíme laskavé čtenáře, zda by nám mohli nějaký krásný název vymyslet a nezištně k němu poskytnout autorská práva. Autora vítězného návrhu odměníme čestným členstvím v našem Klubu dětských knihoven severní Moravy. Rovněž uvítáme diskusi k danému tématu na stránkách zpravodaje nebo v konferenci andersen. Možná, že přinese i další nápady a přivede náš projekt k dokonalosti.
Dana Kochová - vedoucí Klubu dětských knihoven severní Moravy
|