BULLETIN
SKIP

Stránky se neaktualizují, živá verze viz http://bulletin.skipcr.cz/bulletin/Bulletin.htm

1
2007

Aktuální číslo Archiv Obsah

Ilustrační foto

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

ATLAS

Jak jsme rekonstruovali - v Brně se nejen staví

Stručná historie přestavby ÚK FSS a pár doporučení navíc

Historie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a její knihovny je poměrně mladá - v roce 2008 oslavíme desáté výročí založení. Oslavy budou probíhat v důstojných a reprezentativních prostorách na ulici Joštova, kam jsme se v roce 2005 přestěhovali.

Velkoryse koncipovaná budova trojúhelníkového půdorysu stojí přímo v centru města, v příjemném sousedství lékařské fakulty, Janáčkovy akademie múzických umění a další významné brněnské památky - Červeného kostela. Budova, kterou navrhoval architekt Ferdinand Hrach pro Die Deutsche Technische Hochschule, je v neorenesančním slohu. Stavba byla zahájena v roce 1907 a o tři roky později byla dokončena. Postupem let se v ní vystřídalo více uživatelů, Fakulta sociálních studií je jejím čtvrtým "nájemníkem".

Výhodou je, že již od počátku byla stavba koncipovaná a budovaná jako univerzitní budova, byť původně pro potřeby technického vzdělávání. Při rekonstrukci bylo tedy nutné zohlednit potřeby školy se zaměřením na sociální vědy a vzdělání humanitního směru. To se projevilo i v plánování rekonstrukce knihovny. Za dodržení podmínek pro památkově chráněné objekty se podařilo vybudovat prostory, které jsou funkční podle nejmodernějších měřítek a zároveň příjemně působí na uživatele. Nabízí 222 míst v šesti studovnách, včetně počítačové. Architekti vyslyšeli přání naše i vedení fakulty a navrhli a citlivě zakomponovali do bývalých laboratoří pro těžké strojírenství různorodou nabídku studijních míst. Od rušnějších zón při vchodu do knihovny, až po zcela klidové boxy na galerii. K nejzajímavějším místům v knihovně patří mediální studovna "pod jeřábem". Zachovaný mostový jeřáb je raritou, památkově chráněnou připomínkou původních prostor. Spojení unikátní techniky a knih se nám natolik zalíbilo, že se jeřábový hák pomalu stává jakýmsi logem naší knihovny. V dubnu plánujeme otevření další studovny, tentokrát komornějšího ladění. Rádi bychom zde nabídli prostor pro společné pobývání studentů a seniorů, kteří u nás navštěvují Univerzitu třetího věku.

Rekonstrukce původní budovy trvala dva a půl roku (2003-2005). Architektonicky ji zabezpečoval Arch.Design, generálním dodavatelem byla firma OHL ŽS Brno. Spoluprací všech zúčastněných včetně vedení fakulty se podařilo vybudovat uživatelsky přívětivé prostory. Díky vyznění interiérů včetně volby barev připomínají dnes již stále častěji proklamovaný "obývací pokoj". Mahagonově zbarvené dřevěné regály, TON židle, vše na zakázku od firmy DVD Jaroměřice.

Interiér

V knihovně je k dispozici pět kopírek, 24 počítačů s připojením na internet, 10 k vyhledávání v Souborném katalogu MU, ve všech studovnách je možnost připojit si notebook k internetu prostřednictvím bezdrátové sítě. Pokud potřebujete prostudovat CD nebo DVD doporučené vyučujícím, můžete tak učinit v multimediální studovně. Zejména studenti oceňují možnost půjčení knih prostřednictvím self-checku, který všichni znají pod jménem KAREL. Po nezbytném počátečním seznámení - v angličtině nebo v češtině - si registrovaní návštěvníci mohou půjčovat knihy sami.

Oproti roku 2005 vzrostl počet návštěvníků z 90 000 na 196 000. S fondem přes 40 000 titulů je tato skutečnost více než potěšující, pracovně však velmi náročná. Studovny s možností volného výběru z více než 30 000 dokumentů jsou k dispozici do osmi hodin večer a návštěvníci k nám mohou zavítat i v sobotu. Další knihy a časopisy jsou uloženy ve skladu s kapacitou 80 000 svazků. Kompaktní skladové regály v zelené - fakultní - barvě dodala firma Meta Blansko.

Závěrem pár osobních doporučení:

Pokud začínáte rekonstruovat knihovnu, připravte se, že následující roky se vám o knihovně bude zdát, že o ní neustále budete nejen přemýšlet, ale i mluvit. Na nejrůznějších místech vás budou napadat další a další věci, které se měly nebo mají udělat. Připravte na to i své nejbližší.

Jezděte a navštěvujte, co vám čas a finanční možnosti dovolí, a dívejte se co, kde a jak. Hlavně se snažte zjistit, co se nepodařilo nebo co se mělo udělat jinak a lépe. Foťte, kreslete, zapisujte. Pomocí fotografie architektům či dodavatelům lépe vysvětlíte, jaká je vaše představa pohodlné židle či funkční lampy. Také máte důkaz, že dotyčnou věc lze vyrobit.

Výsledkem vašeho snažení bude většinou kompromis, ale trocha knihovnické asertivity neuškodí. Nic lépe nepřesvědčí dodavatele židlí, že se na nich nebude moci sedět delší dobu než to, že na předložených vzorcích necháte proběhnout jednu poradu. Vše, co musíte rozhodnout hned, teď a okamžitě, jde většinou rozhodnout i příští den. Pokud od vás někdo chce okamžité rozhodnutí, něco není v pořádku.

Irena Šléglová


Obsah

 

SKIP