BULLETIN
SKIP

Stránky se neaktualizují, živá verze viz http://bulletin.skipcr.cz/bulletin/Bulletin.htm

3
2004

Aktuální číslo Archiv Obsah

Bibliobus

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

ATLAS

NOVÝ BIBLIOBUS MĚSTSKÉ KNIHOVNY V PRAZE

Pojízdná knihovna MKP zahájila dne 31.8.2004 v Praze 8 - Karlíně provoz svého nového bibliobusu, který byl financován ze státního rozpočtu (Státní pomoc při obnově území postiženého povodní 2002; název akce: Bibliobus, náhrada za zničenou knihovnu Karlín). Jde o prototyp, obdobně řešená pojízdná knihovna nebyla u nás postavena. Celková finanční hodnota necelých 6 miliónů (5 702 668,-) Kč. Základní parametry: celková délka vozidla 11,35 m, šířka 2,55 m, výška 3,3 m. Ložná plocha má délku 9250 mm, šířku 2480 mm. Grafický design polepu skříně pojízdné knihovny navrhl a zpracoval Libor Jelínek, autor nového loga a vizuálního stylu Městské knihovny v Praze. Do pojízdné knihovny s bezbariérovým přístupem se vejde 3500 knih, které jsou pravidelně doplňovány novinkami a obměňovány ze skladu. Čtenáři a návštěvníci tady mají k dispozici elektronický katalog, zapsaní čtenáři také bezplatný přístup do sítě Internetu na dvou pracovních místech. Vlastní knihovní služby zatím nejsou automatizované. Nová pojízdná knihovna bude nahrazovat stálou, při předloňské povodni zničenou pobočku MKP v Šaldově ulici. Stanoviště nového bibliobusu je na Karlínském náměstí č. 10 (úterý, středa, čtvrtek od 13 do 18 hod.) a v pondělí v ulici Molákova v karlínském sídlišti Invalidovna (rovněž od 13 do 18 hod.).

Již první týden ukázal, že o služby pojízdné knihovny bude v lokalitě Karlína zájem. Na bibliobus na stanici Karlínské náměstí si čtenáři již zvykli. Od září 2003 sem zajížděl jednou týdně "starý" bibliobus, ale možnost využívat služeb nového vozidla 3x týdně i s Internetem je velmi potěšila. Stanice Molákova je nová, uprostřed karlínského sídliště Invalidovna. Je to typická stanice pro pojízdnou knihovnu. Za první dva výpůjční dny se zde přihlásilo přes 100 čtenářů a mnoho dalších odešlo s přihláškami.

Nový bibliobus je velmi atraktivní, těžko se dá přehlédnout. Fond knihovny byl připravován dva roky, většina svazků je nová. Ze stálé zdejší knihovny, kde bylo 16000 svazků, zbylo po povodni necelých 500. Jsou to ty, které byly mezi čtenáři mimo oblasti povodně.

Ivana Vaňková

OSTRAVA

V Ostravě právě probíhá architektonická soutěž na novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny. Do soutěže přišlo 43 návrhů, další informace v příštím čísle.


Obsah

Optimalizováno pro MSIE 5.5 a Netscape 6.0

SKIP