SKIP - Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky Adresa nového SKIP je http://www.skipcr.cz  
  Regiony > Jižní Čechy > Archiv  

english francais deutsch

skip.nkp.cz www

Skanska

Přihláška do SKIP

Bulletin SKIP

SKIP na Facebooku

SKIP na Wikipedii

SKIP na Bloguje.cz

Page Rank

Licence Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/cz/

Kontakty

Sekretariát SKIP
Národní knihovna ČR
Klementinum 190
110 00 Praha 1
Tel.: +420-221-663-379
Fax: +420-221-663-175
E-mail: skip@nkp.cz

IČO: 407 65 407
DIČ: CZ 040 765 407
Číslo účtu: 193 767 5319/0800

Předseda SKIP
PhDr. Vít RICHTER
Národní knihovna ČR
Klementinum 190
110 00 Praha 1
Tel.: +420-221-663-338
Fax: +420-221-663-175
E-mail: vit.richter@nkp.cz

Místopředsedkyně
Ing. Libuše NIVNICKÁ
Knihovna Jiřího Mahena Brno
Kobližná 4
601 50 Brno
Tel.: +420-542-532-100/ 111
E-mail: nivnicka@kjm.cz

Výkonný tajemník SKIP
Mgr. Roman GIEBISCH, Ph.D.
Národní knihovna ČR
Klementinum 190
110 00 Praha 1
Tel: +420-221 663 333
Fax: +420-221-663-175
E-mail: roman.giebisch@nkp.cz

Hospodaření
Alena KVASNIČKOVÁ
Národní knihovna ČR
Klementinum 190
110 00 Praha 1
Tel.: +420-221-663-265
Fax: +420-221-663-175
E-mail: alena.kvasnickova@nkp.cz

Organizační záležitosti
Bedřiška ŠTĚPÁNOVÁ
Národní knihovna ČR
Klementinum 190
110 00 Praha 1
Tel.: +420-221-663-379
Fax: +420-221-663-175
E-mail: bedriska.stepanova@nkp.cz

Čestná předsedkyně
PhDr. Jarmila BURGETOVÁ
Božkova 6
160 00 Praha 6
Tel.: +420-233-335-030
E-mail:
jarmila.burgetova@seznam.cz

SKIP je členem

EBLIDA IFLA

 

Region Jižní Čechy

Archiv

Jihočešky na happeningu v Kutné Hoře

Členky soutěžního družstva Jihočeské vlastenky se na happening oblékly do dobových kostýmů dam z 19. století a permoníků – viz foto. V soutěžním klání se jihočeské  knihovnice podpořené studentkami knihovnické školy v Táboře umístily na druhém místě. Soutěžícím fandily další kolegyně se spolkovým praporem.

Happening

Předsedkyně V. Vyhnalová uvedla krátké vystoupení ve znamení her J. K. Tyla.   Ukončeno bylo společným pozdravem Jihočešek – mimo jiné dobře se hodícím k nevlídnému podzimnímu počasí – úryvkem ze Strakonického dudáka:

"Jen v hodné, plné sklenici
je všech radostí květ;
kdo neměl jakživ opici,
ten neví, co je svět."

Happening

Na zpáteční cestu domů se Jihočešky společně vydaly plné příjemných dojmů z happeningu, kutnohorské knihovny i atmosféry města.

Malé podzimní setkání ve Strakonicích a Blatné

Malé podzimní setkání – v roce 2008 už patnáctý ročník pravidelných setkání knihovníků jihočeského kaje (a několika Pražáků) v některé z jihočeských knihoven konané za pravidelné podpory dotačního programu Ministerstva kultury ČR Knihovna 21. století. Letošní takřka jubilejní setkání mělo ještě několik dalších zajímavých zvláštností. Jednak se konalo 40 let poté, co byl SKIP založen, jednak nebylo jen v jedné knihovně a jednak šlo i o setkání různých kultur.

V letošním roce slavil SKIP 40. výročí svého založení a to Jihočeši samozřejmě neopomenuli. Takže na Malém podzimním setkání byla k vidění výstavka k tomuto výročí a ocenili jsme pamětníky, všechny grafickým listem a přítomné kytičkou.

1

Navštívili jsme letos tři knihovny Strakonicka. Šmidingerovu knihovnu ve Strakonicích (http://www.knih-st.cz ), která slaví 165 výročí založení a loňskou zdařilou rekonstrukci. Místní knihovnu ve Lnářích, kterou zřizuje obec s ani ne 800 obyvateli, ale přesto patří k profesionálním knihovnám kraje s velmi kvalitní činností (viz webové stránky: http://www.knihovnalnare.wz.cz) a Městskou knihovnu Blatná, kde jsou knihovnice také velmi vstřícné a činnost zajímavá (viz webové stránky: http://www.mesto-blatna.cz/knihovna).

A setkání kultur? První překvapení nás čekalo hned po příchodu do Šmidingerovy knihovny. Některé kolegyně nás vítaly oblečené do pravého indického sárí či pandžábí, některé z nás byly okamžitě odvedeny a převlečeny do téhož. Takže večeru s blahopřáním bylo přítomno 13 indických krasavic. A slavnostní zahájení přestaviteli města podbarvovala keltská muzika. Řeklo by se Strakonice, to jsou fezy a dudáci, ale vše bylo jinak. Slavnostní zahájení obstarala jednak Dana Sommerová jako bývalá předsedkyně Jihočechů, jednak představitelé města Strakonic. Knihovnou nás provedla její ředitelka Ivana Arkosová, která byla s metodičkou Irenou Ploškovou hlavní hostitelkou setkání. Poté následovala zasvěcená přednáška bývalé kolegyně, nyní fotografky a znalkyně Indie Kamily Berndorffové spojená s módní přehlídkou. Celou přehlídkou doprovázela keltská hudba hraná skupinou Shrivers, která poté dostala příležitost k samostatnému představení a zavedla nás zase úplně jiným směrem, přesto neméně zajímavým a úžasným.

2

A další den jsme se vypravili poznávat kouty Strakonicka – Lnáře a Blatnou. V obou místech jsme samozřejmě navštívili knihovnu, ale nejen tu. Místní knihovna Lnáře sídlí v bývalé tvrzi sousedící se zámkem, který patříval vládě. Mnoho z nás v něm bylo poprvé. A většina z nás byla nadšená z knihovny, galerie, prohlídky zámku či muzea koček, což vše jsme navštívili během návštěvy Lnář.

3

A město Blatná? Začali jsme samozřejmě v knihovně, pokračovali prohlídkou muzea, které sídlí jen o patro výš a jehož bývalý ředitel Karel Petráň je také bývalým knihovníkem. Nejenže nás provedl muzeem, ale zároveň nás seznámil s historií Blatné a ukázal nám kostel Nanebevzetí Panny Marie. Samozřejmě jsme nemohli vynechat ani vodní zámek Blatná, asi nejznámější místní památku.

4

Takže ve všech místech bylo na co koukat, co poslouchat, ve všech knihovnách nás kromě knihovníků přivítali také starostové, což vypovídá i o dobré spolupráci knihoven a jejich zřizovatelů, všude jsme se dozvěděli něco zajímavého a teď můžeme jen vzpomínat a těšit se na další Malé podzimní setkání, tentokrát v Chýnově.

Jižní Čechy a spanilé jízdy …

Spanilé jízdy tvůrců literatury pro děti a mládež se staly již tradiční součástí aktivit jihočeského Klubka. Začalo to před pár lety, kdy cestu na jih podnikl v prosincovém počasí ilustrátor Adolf Dudek, podzim v následujících letech zavál do našich končin nejprve spisovatelku Ivonu Březinovou a potom autorku (nejen) velmi oblíbených Starých pověstí českých a moravských Alenu Ježkovou.

A letos na jaře měli čtenáři i knihovnice možnost setkat se s Petrou Braunovou. Během tří týdnů stihla navštívit 15 knihoven a představit své knihy i to, jak se ke psaní vlastně dostala. Její přirozené vystupování a schopnost získat si posluchače působilo jako balzám na knihovnickou duši, jež si častokrát láme hlavu, kudy na čtenáře v rozkvětu puberty, kteří jeví lecjaké zájmy, leč o četbu a knihy jen zřídka…

Petra Braunová, sama matka tří dětí, dokonale vystihla, co je ochoten –náctiletý člověk přečíst, pochopila, že od určité „tloušťky“ je mu kniha téměř odporná, nezabývá se proto dlouhými popisy atd.  Výsledkem jsou živé příběhy  s dobře namíchaným koktejlem napětí, humoru i vztahů…

Pozoruhodnou součástí její tvorby je spoluautorství knihy „Pozorovatelka“. Příběh dívky odkázané na invalidní vozík po dětské mozkové obrně není životopisem autorky píšící pod jménem Leny Payerová, ale mnohé z jejího života odráží. Leny, letošní maturantka na gymnáziu, dokonale zná úhel pohledu z invalidního vozíku a zažila reakce okolí všeho druhu. I díky Petře Braunové spatřila světlo světa úžasná kniha, která by měla být ordinována po kapkách všem bez rozdílu jako léčivá bylinka…

Více o Petře Braunové a jejích knihách na www.petrabraunova.cz

Za jihočeské děckařky V.Vyhnalová, MěK Planá n.L.

Literární Šumava, tentokrát v Podkletí

Předposlední květnový víkend si už 13 let spojují jihočeští a západočeští knihovníci s Literární Šumavou. Mezikrajové setkání si za tu dobu získalo velkou oblibu, stálé účastníky a v neposlední řadě i stálé hosty. Pan profesor Erazim Kohák s manželkou Dorothy statečně absolvuje náročný turisticko-přednáškovo-poznávací program  a navzdory únavě  nezapomene připravit tradiční večerníček před spaním…

K hostům letos přibyl ředitel vyškovské knihovny dr.Vladislav Raška a doufáme, že na Moravu odjížděl pln zážitků a spokojen.

Ve čtvrtek se účastníci sešli v knihovně městyse Křemže a po prohlídce prostor, setkání se starostou ing.Josefem Troupem a nakouknutí na trénink orientálního tance následovala přednáška o Janu Smilovi z Křemže a přesun do Chlumu u Křemže, kde po výborné svíčkové následovala ještě potrava pro duši – povídání o Podkletí v literatuře a výše zmíněný večerníček.

Páteční snídaně byla vydatná a dobře tak, protože následovala smršť – autobusem do Zlaté Koruny – návštěva kláštera v doprovodu šikovné průvodkyně a studovny historických fondů jihočeské vědecké knihovny, odkud jsme museli být vyháněni neboť jsme se nemohli od zaujatého a zasvěceného výkladu dr. Špinara odtrhnout! Avšak program byl nabitý a čas určený… Třísov - procházka do historie, na místa, kde se rozkládalo keltské oppidum a kde jsou dosud znatelné valy v terénu, z okolí též pochází jihočeský kámen do základů nové budovy Národní knihovny v Praze (stále věříme, že bude stát!). Po menší terénní vložce se nám ukázala zřícenina Dívčí Kámen v celé kráse i s křikem dravce nad zbytky zdí a po zdolání strmé stezky nahoru romantický výhled na Vltavu, lesy a skály kolem… Ale už je tu zase pobídka k většímu tempu a tak šupem dolů a směr autobus a kvapíkem do Holubova, kde jsme byli (cca 50 lidí!) během půlhodiny obslouženi v restauraci neuvěřitelně rychlým personálem (polévka s domácími nudlemi a kuřecí plátek s oblohou – ňam!, včetně pití a placení – klobouk dolů!!!). Lehké remcání některých účastníků, kteří by rádi v klidu trávili, bylo vbrzku překonáno – v Krásetíně totiž jen kvůli našemu zájezdu pustili lanovku na Kleť mimo stanovenou dobu provozu (proto ten chvat – v čas „Č“ jsme prostě museli být na místě „M“, jinak jsme šlapali do strmého kopce po svých…). Ze sedačky lanovky se nám otevíraly pěkné  pohledy na část krajiny kolem Kleti, přední voj dokonce stačil ještě vystoupat na rozhlednu, odkud měl  nádhernou okolní krajinu jako na dlani, a když dojeli lanovkou ostatní, vydali jsme se k planetáriu, kde nás očekával známý astronom dr. Tichý a sugestivním výkladem nás přesvědčil, že astronomie je úžasný obor, který si musí zamilovat každý.

Ale to už se doopravdy dostavovala únava a projevoval se též fatální nedostatek kofeinu! Takže jsme přivítali sjezd lanovkou dolů a převoz autobusem zpět do Chlumu, kde na nás čekalo výtečné grilované maso v penzionu Horváth s pikantními přílohami – ňam, ňam!!! Přeháňka nám sice neumožnila posedět venku, ale uchozeným nohám to bylo celkem jedno…Večerníček nás zahnal do postele, abychom nabrali sílu na třetí den…

Sobota nás nasměrovala z Brloha ke zřícenině kláštera Kuklov, kde čekalo překvapení – trubači OMS Tábor při ZUŠ Sezimovo Ústí předvedli, jak znějí lesnice v magickém prostředí uprostřed klášterních zdí…

Následovala procházka brložskou naučnou stezkou v doprovodu  pana starosty Libora Lva, který vládl nejen průvodním slovem, ale i veršem! Závěrečné posezení v knihovně s kulinářskými dobrotami knihovnice Marty Tomanové bylo milým předposledním bodem našeho setkání. Tečkou za letošní Literární Šumavou se stalo zastavení v malebné obci Holašovice, proslulé selským barokem nejen na jihu Čech.

Společná fotografie účastníků v Kuklově



Společná fotografie účastníků v Kuklově
Další část fotografií z Literární Šumavy 2008 najdete na adrese:
http://skip.rajce.idnes.cz/Literarni_Sumava_2008/

Do přílohy přidávám ještě slíbené recepty Marty Tomanové, knihovnice z Brloha.

Ahoj Podkletí a nashledanou příští rok na Horažďovicku, milí literární Šumaváci !!!

V.Vyhnalová, spokojená pravidelná účastnice  LŠ   

Literární Šumava 2008: Blanský les – Brána k Šumavě

Jihočeský a západočeský regionální výbor SKIP  pro Vás připravil již 12. ročník vzájemného setkání jihočeských a západočeských knihovníků.

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

22. – 24. května 2008 -  Křemže, Chlum u Křemže

Jako vždy  tím získáte:

  • Poznání další části historie našeho regionu
  • Nový pohled na život na Šumavě a v Pošumaví
  • Objevení zajímavých kulturních i přírodních krás tohoto regionu
  • Setkání s kolegyněmi (a možná i kolegy)
  • Načerpání pozitivní energie z krásné přírody Podkletí
  • Radost ze vzájemného setkávání a optimismus pro další práci

Pokud se rozhodnete, že s námi strávíte příjemné chvíle na Šumavě, vyplňte obratem přihlášku a zašlete ji do 7. května 2008  na adresu:

Lída Švíková, Dlouhá 29, 370 11 České Budějovice
E-mail: svikova@cbvk.cz
Telefon: 386 111 221

Účastnický poplatek zaplaťte tamtéž, ve výjimečných případech lze zaplatit poplatek až na místě.

Lída Švíková
hospodářka
Jihočeské regionální organizace SKIP

Organizační pokyny k setkání jihočeských a západočeských knihovníků Literární Šumava 2008 ve dnech 22. – 24. května 2008  - Chlum u Křemže

Program zahájíme ve  14. 30 hodin. Nocleh a polopenze jsou zajištěny v Penzionu Horváth a Mlejnek. Na základě programu je počítáno ve čtvrtek s večeří, v pátek – plná penze, v sobotu snídaně.

 Účastnický poplatek : 

člen SKIP  1.200,- Kč
nečlen SKIP  1.500,- Kč

Návrat (24.5.)  do Českých Budějovic   do 14.30 hodin

Kapacita ubytování je omezena a proto neváhejte se zasíláním závazných přihlášek a včasným zaplacením účastnického poplatku (pokud se nakonec akce nezúčastníte a neseženete náhradníka, platíte 30% storno poplatek do pokladny regionálního výboru !!!).

Pokud máte zájem o plavbu raftem, označte to v přihlášce.

Závazná přihláška na seminář LITERÁRNÍ ŠUMAVA 2008 22. – 24. května 2008 Chlum u Křemže

Jméno, příjmení, titul: 

Datum narození: 

Trvalé bydliště: 

Adresa pracoviště: 

Telefon :       

E-mail:

Individuální člen SKIP:    ANO     NE

Plavba raftem:    ANO     NE

Program setkání jihočeských  a západočeských  knihovníků Chlum u Křemže 22. až 24. května 2008 LITERÁRNÍ ŠUMAVA  2008 - Blanský les – brána k Šumavě

Čtvrtek 22. 5.2008               

  • 14.00 – 16.00    zahájení setkání v knihovně městyse Křemže, prohlídka knihovny
  • 16.10 setkání knihovníků se  starostou Ing. Josefem Troupem na radnici
  • 17.00  Přednáška o Janu Smilovi z Křemže, návštěva pamětního kamene
  • 18.00 přesun do Chlumu u Křemže - ubytování
  • 19.00 večeře podle počasí možná i venku
  • 20.00 Podkletí v literatuře
  • 21.00 Večerníček profesora Erazima Koháka           

Pátek 23. 5. 2008

  • 8.00 Snídaně       
  • 8.30 Zlatá Koruna – návštěva kláštera a studovny historických fondů JVK
  • 11.00 Dívčí Kámen – podle zájmu možnost jet raftem
  • 12.00 Třísov – keltské oppidum
  • 13.00  Holubov - oběd
  • 14.00 lanovkou z Krásetína na Kleť
  • 15.00  návštěva rozhledny a snad i hvězdárny s přednáškou
  • 17.00 návrat lanovkou do Chlumu
  • 18.00 večeře a večerní posezení u ohně
  • 21.00  Večerníček profesora Erazima Koháka

Sobota 24. 5. 2008

  • 8.00  Snídaně
  • 8.30  odjezd do Brloha
  • 9.00  návštěva Kuklova, překvapení
  • 10.00  pěší procházka naučnou stezkou zpět do Brloha, návštěva knihovny
  • 11.30 odjezd přes Holašovice do Českých Budějovic, kde bychom měli být do 14.30

Předjarní setkání jihočeského Klubka…

…si všechny účastnice ve čtvrtek 6.3.2008 náležitě užily! Přestože pro některé byla cesta do Kamenice nad Lipou svízelnější (komu by se chtělo vstávat v půl čtvrté ráno!!!), sešel se nás v příjemné kamenické knihovně úctyhodný počet. Pod vedením nedávných absolventek kurzu dramatické výchovy v Národní knihovně v Praze Olgy Šenoldové z Jindřichova Hradce a Evy Žaludové z Plané nad Lužnicí jsme si vyzkoušely, jak neotřele a zároveň humorně přiblížit dětskému čtenáři například staré jiráskovské pověsti (nahlížet na  příběh Ctirada a Šárky  očima havrana či letitého stromu? Proč ne!), jak se nenásilně seznámit a uvolnit atmosféru při libovolné akci v knihovně, také jsme pátraly v paměti, sepisovaly, co se nám vybaví, když…, veršovaly atp. Po občerstvení těla nám lektorky občerstvily ducha nádhernou Modrou pohádkou pana Zborníka, samozvaně se vyhlásily za krále a královnu Modrého království a rozdělily nás na 3 družstva, která jako vyslanci Zeleného, Žlutého a Červeného království měla své země představit. A už jsme se všechny snažily, namáhaly, vymýšlely vlastní národní hymnu, tanec, jídlo, přísloví, reklamu…

Lektorky

Ufff!!! Daly nám zabrat, naše milé lektorky! Pochvala nás však neminula a máte-li zájem, zde je výsledek kreativního tvoření vítězného Zeleného království:

Poselství zeleného království

(jak je zapsala Marie Davidová, MěK Nová Včelnice)

1. zaklínadlo

Grün sem grün tam,
budiž to tu fajn.

2. přísloví typická pro království

Zelená je tráva fotbal to je hra.
Komu se nelení, tomu se zelení.
Se zelenou nejdál dojdeš.
Když chceš s námi být, musíš zelenou píti.
Všechno co se zelená, to je naše doména.

3. recept národního jídla

Zelený nákyp

Kadeřábek, brokolice,
přidej špenát a je toho více.

Postup: Na zeleném prkénku nakrájíme naši čerstvou zelenou zeleninu. Vše vložíme do zeleného hrnce a dusíme pod zelenou pokličkou. To se nám to zelená. Recept Vám zašleme naší zelenou poštou.

4. reklama na typický výrobek našeho království

Naše zelené, rodné, daleké lány
rodí ovoce zdravé šťávy,
proto jezte bioprodukty zeleného království.

5. národní tanec

travňák a zeleňák

1. sloka:

Travička zelená, to je naše potěšení, travička zelená to je naše peřina. Když si smyslím na ni sednu, když si smyslím na ni lehnu. Travička zelená to je naše peřina.

2. sloka:

Zelíčko, zelíčko to je moje potěšení, zelíčko,  zelíčko to je radost má, zelíčko si ušlapeme, pak si ho hned zavaříme. Zelíčko, Zelíčko to je radost má.

6. národní hymna

Zelená se barva, kterou mám tak rád,
a pro tuhle barvu šel světa kraj.
Zelený je všechno co máme rádi,
a tak kamarádi zůstaňte s námi.
Jen se k nám lide podívej,
zelenou si v srdci zachovej!

Zelené družstvo

Město pohádky Jičín v Českém ráji

Jihočeská regionální organizace České Budějovice zve své členy a přátele na vzdělávací zájezd  Město pohádky Jičín v Českém ráji (ve dnech 18. a 19. dubna 2008)

Program:

18. 4.             
8.00 Odjezd z Českých Budějovic (autobusové nádraží)
(9.00 Tábor)
12.00 Návštěva Městské knihovny Fráni Šrámka v Sobotce, procházka
po městě
15.00 Návštěva Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně
17.00 Prohlídka města Jičína, procházka po okolí
19.00 Odjezd na nocleh do Turnova, ubytování v hotelu Karla IV., večeře a večerní prohlídka města samostatně

19. 4.
8.00  Snídaně v hotelu                
9.00 Prohlídka Muzea Českého ráje v Turnově
10.00 Kozákov – procházka Votrubcovým lomem (nalezištěm kamenů) a malým muzeem
11.30 přejezd do Prachovských skal a procházka skalním městem
14.00 odjezd do Č. Budějovic přes Písek
do 18.00 návrat do Č. Budějovic

Cena: 
člen SKIP  1000,- Kč
nečlen 1200,- Kč

Stravování si v průběhu dne  zajišťuje každý účastník zájezdu sám.  Ubytování je letos dražší, je v hotelu Karel IV. Za 500,- Kč i se snídaní.
Přihlášku a účastnický poplatek je nutno zaplatit nejpozději do 31. března 2008. V případě neúčasti je třeba zajistit za sebe náhradníka nebo počítat s 30%  finanční ztrátou.
Přihlášky vraťte do 31.3.2008 na adresu : L.Švíková, JVK Č. Budějovice, Lidická 1, 370 59 České Budějovice (svikova@cbvk.cz)

-------

Do Českého ráje cesta nádherná je… zanotovaly si  jihočeské knihovnice, protože cílem jejich tradičního jarního zájezdu byl  letos právě pohádkový kraj kolem Jičína.

Naší první zastávkou byla Městská knihovna Fráni Šrámka v Sobotce, po níž následovala příjemná procházka k místu básníkova posledního odpočinku a zámku Humprecht. V místním muzeu jsme pak shlédli krátký film o zdejším pobytu F.Šrámka a prohlédli si expozici-byt zařízený dobovým nábytkem, který sem dala dopravit Šrámkova manželka po jeho smrti.

Pokračovali jsme do Jičína, kde nás v Knihovně Václava Čtvrtka přivítala paní ředitelka L.Košťálová a měli jsme možnost kromě prohlídky knihovny posedět a popovídat si o knihovnických starostech i radostech v příjemném prostředí hudebního oddělení. Část prostoru zde patří stálé expozici věnované Václavu Čtvrtkovi a jeho tvorbě pro děti.

Těla jsme rozhýbali několikakilometrovým okruhem kolem Jičína, jehož součástí je i proslulá čtyřřadá lipová alej, dlouhá 1,7 km a zakončená parkem a barokním letohrádkem. Vše je součástí unikátní krajinné kompozice vytvořené Albrechtem z Valdštejna. Prošli jsme se i pod vrchem Zebínem, na jehož vrcholu se bělala barokní kaple a z lesoparku na vrchu Čeřov na nás vykoukla vyhlídková věž zvaná Milohlídka.

Pod vrchem Zebínem

Nocleh v turnovském hotelu Karla IV. a snídaně tamtéž nám vlila novou sílu do unavených nohou a tak jsme čiperně, i když „nad plán“, vykročili do Knihovny Antonína Marka, kde nás pan ředitel H.Karpíšek a vedoucí dětského oddělení E.Kordová doslova zaplavili informacemi o aktivitách turnovské knihovny. Příjemným „bonusem“ k prohlídce knihovny bylo i nakouknutí do zdejší čajovny v suterénu budovy a leckterá z nás se tu už viděla s knihou a šálkem příjemně vonícího čaje …

Čajovna

Leč čas plynul příliš rychle a popohnal nás do Muzea Českého ráje. Exponáty zde vystavené i nabízené k prodeji v malém  obchůdku nám dovolily smířit se s příliš krátkou dobou strávenou v knihovně. Nádhera polodrahokamů i rozmanitost šperků zamotala knihovnické hlavy natolik, že na tržbu oné soboty budou zřejmě tamější prodavačky dlouho vzpomínat, zejména ta, která zde byla prý zaměstnána 1.den :)

Autobus nás popovezl pod Kozákov do minimuzea pana Votrubce, který pohovořil o své cestě k brusičství kamenů, o rodokmenu i o vlastnictví lomu, kde  jsme si mohli následně zkusit, jak se hledají drahé kameny. Z přinesených zajímavě vybarvených kamenů shledal pan Votrubec jen jediný vhodný k rozříznutí a broušení. Hledači pokladů z nás zřejmě nebudou, zůstaneme raději u knihovnictví...

Poslední „rajskou“ zastávkou byly (jak jinak) Prachovské skály a procházka skalním městem s nádhernými vyhlídkami. Pak už jsme jen zamávali jarně rozkvetlé krajině za okny autobusu, v duchu poděkovali počasí, že vydrželo, nahlas poděkovali perfektně připravené vedoucí zájezdu – kolegyni Lídě Švíkové z JVK České Budějovice  a vydali se zpět do jižních Čech. Tak za rok na shledanou, milí výletníci!!!

Prachovské skály

V.Vyhnalová, MěK Planá n.L.

Letní dílna v Dačicích aneb Triky s triky

Jihočeské děckařky se začátkem června sešly v Městské knihovně v Dačicích, aby strávily páteční odpoledne a sobotní dopoledne v tvůrčí atmosféře. Na loňském podzimním velmi podařeném semináři v Karlových Varech jsme se totiž domluvily s ředitelkou sedlčanské knihovny Blankou Tauberovou a využily její nabídky – výtvarně a textilně vzdělaná dcera Anna souhlasila a přijela na jih Čech, aby vedla textilní dílnu. Vyzbrojeny potřebnými tričky, barvivy, savem, provázky, nůžkami, kolíčky, štětci, pochopitelně hrncem a vařičem a zejména chutí vyzkoušet něco nového, pustily jsme se po teoretickém úvodu do práce. Zavazovaly jsme, máčely jsme, sušily jsme, sypaly barvu, vařily, kolíkovaly, okukovaly nápady spoluúčastnic, rozprašovaly, vyrývaly do linolea ornamenty na tiskátka, experimentovaly a jevily se nad vlastní netušenou šikovností – vznikaly neobyčejně výtvarně zajímavé kreace!!!

Dačická knihovna je ideálním místem pro pořádání podobných akcí. Kromě nedávno zrekonstruovaných vnitřních prostor, které na návštěvníka přímo dýchnou útulností, patří ke knihovně také dlážděný dvoreček s několika stromky a na něj navazující travnatá plocha. Tu zdobí dřevěné sochy místního výtvarníka a uzavírají ji vrata do zámeckého parku. Část sobotního dopoledne patřily venkovní prostory dětským divadelníkům a jejich zkoušce, většinu času zde však na šňůrách vlála naše zbrusu nová barevná garderoba . Způsobily jsme i menší rozruch v místním poklidném obchodě, kam jsme se hromadně nahrnuly. Původně dovezená 3 trika rozhodně nestačila uspokojit náš tvůrčí zápal, takže jsme musely další dokoupit! Rekord drží jindřichohradecká knihovnice Olga, která stihla zkrásnit celkem 8 triček!!! Velký dík patří Aničce Tauberové – vyzkoušela si, jak náročné je býti lektorem – a dačickým knihovnicím, zejména paní ředitelce Chadimové a Štěpánce Krebsové z dětského oddělení, vytvořily nám velmi přátelské prostředí, jež jsme jen nerady opouštěly.

Ještě o prázdninách se o nabyté zkušenosti podělila se svými čtenáři knihovnice z Milevska – rovněž s příjemným ohlasem – přípravy na dílnu vrcholí v Plané nad Lužnicí a jistě nezůstanou ojedinělé. Potvrzuje se tak, že podobné akce mají smysl, oživují činnost knihovny i mezilidské vztahy v místě působnosti knihovny.

Na podzim plánuje jihočeské Klubko další tvůrčí dílnu a tak nezbývá než se těšit na podobně příjemné setkání.

V. Vyhnalová

Pěkný den z Písku vinšujeme:-)

Utíká to utíká, týden je zase pryč od událostí v Praze. Odvezli jsme si (foto č.1: ... účastníci projektu Kde končí svět z Písku) jen ty nejpěknější zážitky. Po obřadu v kapli jsme s dětmi využili ještě poslední možnost shlédnout návrhy modelů na novou knihovnu na Letné. Poté jsme po starých Zámeckých schodech vyšplhali nahoru ha hrad a navštívili muzeum hraček.Můžeme vřele doporučit, stojí za shlédnutí. Proběhli jsme Pražský hrad a pár chvil strávili i v zahradách Na valech. Děti byly zmožené s horka a tak jsme Nerudovou ulicí přešli na Karlův most a dojeli metrem na Smíchov, kde si děti konečně mohly za zbylé penízky koupit u Mc Donalda colu a hamburgera:-) Do Písku jsme přijeli v 19.30 a můžeme mluvit jenom o vydařeném výletu. Posíláme pár fotografií. Na "Triky s triky" jsme dorazit nemohly. Ale moc nás zajímá, jak vše proběhlo:-) Tak pěkné dny a těšíme se opět na viděnou (foto č.2: Jiří Trubka z Písku je pasován ...).  

Markéty MěK Písek

MALÉ PODZIMNÍ SETKÁNÍ v Kamenici nad Lipou

Jihočeská regionální organizace vás zve na třinácté ( snad byste nebyli pověrčiví !!!) MALÉ PODZIMNÍ SETKÁNÍ v Kamenici nad Lipou od pátku 8. září do soboty 9. září 2006 Městská knihovna v  Kamenici nad Lipou

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

pátek 8. září …

  • do 14.00 hod. Příjezd a prohlídka MěK v Kamenici nad Lipou (hned vedle autobusového nádraží) – společné ubytování
  • 15.00 Zahájení v obřadní síni na zámku (starosta Ing. Ivan Pfaur a vedoucí knihovny Mgr. Hana Senderáková), předání spolkového praporu. Následuje prohlídka zámku, muzea a zahrady
  • 18.00 hod. Kulturní dům - raut
  • 19.00 hod. Hudební pohlazení - houslové duo Viktorie a Bohdan Dorošenkovi
    Udělení ceny Librosaurus
  • 20.00 hod. Beseda s PhDr. Markétou Hejkalovou – překladatelkou a ředitelkou Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě na téma – regionální literatura – činnost nakladatelství v regionu a zájem o „regionální literaturu“
  • 21.30 hod. Malé nokturno - houslové duo Viktorie a Bohdan Dorošenkovi

sobota 9. září …

  • 7.30 hod. Snídaně
  • 8.30 hod. Poznávací výlet – Počátky, Žirovnice, Jindřichův Hradec
  • 15.00 hod. Návrat do Jindřichova Hradce – odjezd domů

Účastnický poplatek člen SKIP 400,- Kč nečlen 600,- Kč

Přihlášku zašlete nejpozději do 4. srpna 2006 na adresu: Daniela Wimmerová, MěK Český Krumlov, Horní 155, 381 01 Český Krumlov, e-mail: wimmerova@knih-ck.cz

V účastnickém poplatku je zahrnuto stravování v průběhu akce.

Jarní setkání …

našeho Klubka se uskutečnilo již 22. února 2007 a prostor nám poskytla Městská knihovna Jindřichův Hradec. Sešlo se nás okolo 25 včetně hostů a dětí, které si s sebou přivezly některé kolegyně. Hlavním cílem našeho setkání bylo naučit se vyrobit malou dřevěnou loutku bez zábran a bez šikovnosti nám vlastní. Mezi nás byl pozván jako host pan Pavel Zeman, dobrovolný knihovník z Branice jako výrobce loutek a vlastník loutkového divadla ( foto č. 3 ,9 a 14).

Po úvodním seznámení s krásným loutkovým divadlem jsme se samy pustily do práce pod vedením knihovnice-lektory paní Štěpánky Krejsové z Městské knihovny v Dačicích. Aby to nebylo tak složité pracovaly jsem s polotovary, které nechala připravit paní Vendula Vyhnalová. A jak se nám naše setkání vydařilo? Posuďte i Vy … ( foto 29).

Závěrem popřejme všem naším dětským návštěvníkům hodně tvůrčích dnů v knihovnách !

Noc s Matějem

V posledních dvou letech se členky jihočeského klubka (Klubu dětských knihoven SKIP) připravovaly na svojí „NOC“ – bez zodpovědnosti za děti, bez starostí,že něco nezapomněly. Letos se konečně podařilo – na pozvání předsedkyně jihočeského klubka Venduly Vyhnalové se sešly v Plané nad Lužnicí v pátek 24. února a opravdu nocovaly s „Matějem“. Na programu byla práce (workshop nápadů) – oddech (vše si zkusit na vlastní kůži) – spánek ( v klidu a bez starostí) viz foto .

Kolegyně, které se nemohly zúčastnit velmi litují a již dnes se těší na další Noc s Matějem.

Knihovna roku 2005

Zvláštní ocenění v soutěži Knihovna roku 2005 získala JIHOČESKÁ KNIHOVNA ROKU 2005 - Místní lidová knihovna Božetice (www.sweb.cz/bozetice) v jejímž "čele“ stojí k nihovnice – paní Marie Jelínková, která je absolventkou jihočeského rekvalifikačního projektu Knihovna – informační centrum obce. Knihovna patří do kategorie "nejmenších", ale její místo v obci je stálé a potřebné. Je plně automatizovaná, využívá knihovnický program CLAVIUS. Je zde veřejně přístupný internet. Oblíbené jsou akce pro veřejnost – pro děti paní knihovnice připravuje a vymýšlí skládačky, kvízy a rébusy. Nejoblíbenější akcí je Mekáriš dop šnaps (čti odzadu a pochopíš) a společné vymýšlení nových pohádek. Dospělí uživatelé knihovny si mohou vybrat např. internetové lekce pro seniory, Den krásy pro ženy nebo Posezení nad kronikami obce. Velmi dobrá je spolupráce s pověřenou knihovnou (Městská knihovna v Milevsku) .Nelze si představit kulturní dění v obci bez její účasti.

Knihovna své ocenění získala za činnost "Až nebudeš ty CD potřebovat, tak mi je vrať".

Odkaz na fotografie knihovny

08.07.2008

 

 

SKIP - Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky
Redakce Vít Richter
Technická redakce Jindřich Pilař