BULLETIN
SKIP

Stránky se neaktualizují, živá verze viz http://bulletin.skipcr.cz/bulletin/Bulletin.htm

4
2008

Aktuální číslo Archiv Obsah

Čtení nad Olzou

Elektronická verze
Vydavatelské údaje

RSS

Den pro dětskou knihu

Den pro dětskou knihu aneb Vánoční kouzlení s Čapky

Dne 30. 11. 2008 se v Horažďovicích uskutečnil 2. ročník Dne pro dětskou knihu, který pořádala Městská knihovna ve spolupráci s Městským úřadem. Tentokrát provázela malé i velké návštěvníky čapkovská tematika zdařile naaranžovaná studenty Střední školy, oboru aranžérství. Přízemí obsadily v hojné míře prodejní stánky jednotlivých nakladatelství a balkon zase patřil tvůrčím dílnám s ukázkami vánočních dekorací, soutěžím a hrám.

Program byl opravdu bohatý, a tak celou akci odstartovalo již v 9 hodin duo moderátorů za vydatné pomoci Emánka. Bílé fretky, které očividně pozornost publika svědčila. Návštěvníky přivítal jako první dětský pěvecký sbor Cvrčci. Následovalo uvítání hostů, informace o programu a poděkování sponzorům. Poté byla na pódiu uvítána starostka města Jindřiška Jůdová, která popřála zdaru akce.

Maximálně zajímavé pojetí minimalistického Divadélka do kufříku mimořádně zasáhlo fantazii přítomných dětí pohádkou O smutné princezně. Nato navázala autorským čtením z knihy Dárek pro Sáru spisovatelka Ivona Březinová. Velmi zdařilé zpestření v podobě vědomostní soutěže Co, jak, proč? připravilo nakladatelství Fraus, které promítalo otázky přes dataprojektor. Obtížnost otázek byla přizpůsobena věku soutěžících. O tom, že jezevčík je menší než německý ovčák i doga nepochyboval nikdo. Ale otázka: Kolik očí mají pavouci? a možnost výběru odpovědi mezi "2, 4 nebo 8" by jistě zamotala hlavu kdejakému dospělému. Vítězové byli obdarováni přímo na místě Encyklopedií z nakladatelství Fraus.

Dalším zajímavým hostem byla spisovatelka Miroslava Kuntzmannová z Plzně, která divákům spolu se třemi dívkami představila světově ojedinělý projekt Kluci, holky, kastrůlky. Spisovatelka, která svojí tvorbu zaměřila na psaní kuchařek, při něm vařila za asistence 54 dětí. Vznikly tak ojedinělé recepty podle vybraných dětských chutí. Těžko uvěřit, že na prvním místě zvítězila chuť špenátu a druhém zase mrkve. Autorka říká, že: "Recept musí být okořeněnej." To se projevuje i v názvech receptů, protože Dušenou mrkev si dobrovolně uvaří jen hrstka lidí, ale takové Bystré oko přiláká zraky i chutě mnoha kulinářských expertů. A co poradily mladé kuchařky divákům? Že například do palačinkového těsta je dobré přidat puding, aby se palačinky nerozpadly. Soubor těch nejlepších receptů obstaral Anděl kuchařský, ústřední motiv knihy Andělská kuchařka, kterou ilustroval pan Petr Marek z Domova pro osoby se zdravotním postižením ze Stodu. Tuto knihu prezentovala autorka v odpolední části programu. Paní Kuntzmannová řekla, že to je její 19. kuchařka a zároveň to byla její nejkrásnější práce s úžasnou atmosférou. Všechny fotografie v knize i keramika pocházejí výhradně z dílny Domova. Taktéž výtěžek z prodeje jde na konto Domova.

Program dále obohatilo vystoupení souboru Fidlifuk a krátká pohádka z Divadélka do kufříku. Následovalo další autorské čtení, tentokrát v podání spisovatelky Petry Braunové. Poslední popletenou pohádku pro malé diváky obstaral horažďovický divadelní soubor Tyjátr.

Součástí programu bylo i vyhodnocení soutěže Sbírej samolepky, která probíhala od ledna do konce listopadu letošního roku a během které sbíraly děti samolepky s logem soutěže. Samolepky děti získávaly za odpovědi na otázky měsíce, účast v soutěžích, aktivitu při besedách a literárních pásmech pořádaných knihovnou. Ze 13 zúčastněných dětí vyhrál Jiří Motl, který tímto způsobem vyhrál poukaz CIAO na 1000 Kč, dort, PC klávesnici a pěknou knížku. Ostatním zúčastněným dětem byly předány taktéž hodnotné ceny.

Další předvánočním časem inspirovaná soutěž, které se zúčastnilo 25 dětí a 1 kolektiv, nesla název Vánoční strom pro Helenu Zmatlíkovou. Originálně pojaté vánoční stromečky byly vystaveny během akce. Soutěž proběhla ve třech věkových kategoriích, za nejmladší zvítězila Adélka Soukupová, za starší do 10 let Radka Jindřichová a za nejstarší opět Jiří Motl.

Během celého dne si mohly děti vyzkoušet u několika stánků tradiční vánoční dekorace. Za svůj výrobek pak získaly žeton, který si mohly směnit v "opravdické" prodejně za nějakou protihodnotu. Nutno podotknout, že tvůrčí dílny se opravdu povedly a mistři, jež děti zaučovali byli velmi trpěliví. Ne každý by měl ty nervy donekonečna opakovat, jak ozdobit perníček, přilepit svíčičku, omotat mašličku a nakreslit hvězdičku. Děti si tak mohly pod vedením Dagmar Blatské ozdobit perníček, vyzkoušet si za dozoru ZŠ Chanovice paličkování, namalovat za asistence paní Malíkové přáníčko z hedvábí, vyrobit originální splétanou krabičku z papíru a u paní Urbanové zase vytvořit vánoční svícínek. K vidění byly i výrobky ze slámy. Stánek Charity Horažďovice nabízel drátkování, aranžování svíček z včelího vosku a výrobu košíků z papírových brček. Za symbolické podpory bratří Čapků vzešly z dílen skautů, Otaváků a Městské knihovny HD ještě takové stánky jako byla Vánoční pošta pošťáka Kolbaby aneb Píšeme Ježíškovi, Kouzlíme s Magiášem aneb výroba zvonečků, Loupežnická dílna Lotranda a Zubejdy aneb výroba papírových sněhuláků a Chytrák Dr. Voštěp, který motal dětem hlavy hlavolamy ze sirek.

Po celou dobu konání akce si bylo možné prohlédnout a zakoupit nejnovější nabídku knih z nakladatelství Albatros, Anagram, Brio, Computer Press, Divadélko do kufříku, Egmont ČR, Fraus, Jan Hoffer – Levné knihy, Meander a Moon light. Své drobné výrobky jako například magnety, přívěšky, prostírání tu představily i děti z Dětského domova Chanovice. Prodejní stánek tu měli i pozvaní umělci: spisovatel Ondřej Fibich ze Strakonic, který píše krásné knížky o Prácheňsku a se šumavskou tematikou, již zmíněná Petra Braunová, Ivona Březinová a Miroslava Kuntzmannová. Všichni významní hosté poskytovali během dne autogramiádu.

Asi největšímu zájmu diváků se však těšily deskové hry. Několik desítek her bylo možné osobně si vyzkoušet u 9 hracích stolů. Parta nadšenců z občanského sdružení GOADA z Plzně dala dohromady většinu stolních her dostupných na našem trhu a rozhodla se umožnit zahrát si je v praxi. Velké emoce vzbuzovala např. hra CINK, nejvíce prodávané byly šachová hra Pylos, Citadela a kniha s deskovou hrou dohromady Kouzelný meč Abadon.

Vánočního kouzlení se dočkaly děti z Dětského domova Kašperské Hory, buňka Chanovice, pro které vydražilo, bohužel, jen velmi málo zúčastněných, nádherných 11 470 Kč. Dražilo se 19 kusů umělecky pojatých krabic, krabiček, škatulí i čehosi, co jen krabici vzdáleně připomínalo. Moderátorka tanečního pořadu StarDance Tereza Kostková věnovala do dražby 2 krabičky, které dostala a které by ráda darovala dál s tím, že jedna z nich bude předána právě panu Petru Markovi z Domova pro osoby se zdravotním postižením ze Stodu. Do dražby přispěl i svou krabicí jediný pravnuk Mikoláše Alše, malíř a fotograf, pan Jaroslav Vojna.

Licitátoři však museli dražbu přerušit, jelikož krabic bylo letos opravdu hodně a na programu byl zvonkový průvod na náměstí k vánočnímu stromu, kde mu tradičně požehnal vikář Miroslav Nikola. Starostka města pak dala pokyn k slavnostnímu rozsvícení. Vánoční atmosféru dotvořil soubor skládající se ze tří horažďovických pěveckých sborů. "Dobrovolní muzikanti" celou akci v 19:00 zakončili.

Co říct na závěr? Že Den pro dětskou knihu byla zase opět jedna vydařená akce. Ale aby se takováto událost mohla pro příště zopakovat, je třeba ji podpořit osobní návštěvou. Protože pokud lidi nebudou nikam chodit, nebudou žádné akce a nebude o čem psát.

Mgr. Andrea Králová


Obsah

 

SKIP